Головна » Правова допомога » Громадянське суспільство

Громадянське суспільство

Активне громадянське суспільство — характеристика сучасної розвиненої країни.

 

Інститут громадянського суспільства є багатозначним поняттям. Зазвичай йдеться про ініціативи, які формують суспільні відносини. Це можуть бути різноманітні організації (громадські, благодійні, релігійні), профспілки, асоціації, творчі ініціативи, некомерційні засоби масової інформації тощо. Та якщо говорити про безпосередні завдання, то інститут громадянського суспільства це більше про залучення громади до процесу прийняття рішень можновладцями, співпраця з органами місцевого самоврядування, моніторинг та долучення до просвіти громадян. Усі ці організації мають глобальну спільну мету — розвивати синергію між людиною та державою.

 

Варто зазначити, що держава і розвиток інститутів громадянського суспільства формуються завдяки системі суспільних відносин. Тобто громадянське суспільство не може визначатися лише одним конкретним суб’єктом. Це насамперед взаємодія. Саме поняття громадянського суспільства та його інститутів дозволяє суспільству виконувати різні функції, в основі яких завжди лежить побудова ефективного діалогу між державою та громадянином.

 

Громадянське суспільство та його основні інститути складаються із систем:

• соціальна система (сформовані ініціативи та спільноти і взаємовідносини між ними);

• політична (політичні партії, організації та рухи);

• економічна (сукупність ринкових відносин, бізнеси та організації на підприємствах);

• культурна (організації, які популяризують культурні та соціальні цінності);

• інформаційна (зв’язок між громадами).

 

Які ж ознаки характеризують інститути громадянського суспільства України?

 

Це наявність суспільних цінностей, незалежність роботи засобів масової інформації, ринкова економіка, можливість формування незалежних політичних партій та організацій, свобода слова та висловлення думок громадськості, цінність кожного громадянина. Кожен активний громадянин чи громадянка мають розуміти ключові ознаки інститутів громадянського суспільства, а відтак ідентифікувати, що ж саме потрібно для ефективного існування громадянського суспільства в цілому. Своєю чергою ГО та ініціативи мають залучати до своєї роботи громаду села, району, міста чи області. Це дозволить людям самостійно впливати, вирішувати та моніторити рішення, які приймаються. Окрім цього, потрібно, щоб президент постійно співпрацював з інститутами громадянського суспільства України, оскільки держава та громада — це насамперед партнери. Так представники влади зможуть більше знати та розуміти діяльність таких організацій, використовувати інформацію, яку ці команди збирають, для покращення функціонування держави в різних галузях. А самі інститути будуть бачити, що їхня праця справді приносить користь та спонукає до змін на національному рівні. Поруч з тим існує думка, що інститутами громадянського суспільства можуть бути лише ті ініціативи та команди, які налаштовані критично до уряду та влади загалом. Тут все залежить від завдань, які ставить перед собою та чи інша організація.

 

Основні завдання, яке виконує громадянське суспільство та його базові інститути:

1. соціалізація окремих членів громади;

2. самоорганізація суспільства для впровадження ініціатив;

3. моніторинг та контроль рішень, прийнятих владою, та безпосередня участь у процесах прийняття рішень.

 

В Україні активно реалізується потенціал громад, завдяки чому створюється багато громадських організацій. Останнім часом все частіше можна спостерігати спільні заходи команд, пошук інвесторів та допомога в нетворкінгу. Зараз на 10 тисяч населення в Україні зареєстровано лише 14 громадських організацій, в той же час в Угорщині на 10 тисяч населення діють 46 громадських організацій, а в Хорватії — 85. Також рівень благодійної допомоги в Україні залишається низьким, бо в нашій державі дуже малий відсоток населення допомагає іншим людям. Для покращення цих показників необхідно збільшити довіру до діяльності як благодійних, так і громадських організацій. Навіть через ЗМІ, які часто поширюють інформацію про черговий збір коштів чи нову ініціативу, зменшується кількість реакцій та долучень, бо населення все більше ставить під сумнів те, що бачить у новинах. Тому зараз користуються популярністю емпатичні історії, які через сторітелінг допомагають населенню побачити і відчути ситуацію зсередини. Якщо показувати складні історії людей, їх труднощі та перемоги, внутрішні переживання, роботу та життя як є, є шанс, що громадяни сприйматимуть діяльність таких організацій зовсім по-іншому.

 

Сподіваємося, що завдяки реалізації соціально-важливих проєктів, що сьогодні користуються неабиякою популярністю, ситуація зміниться на краще.

Джерело:

https://engage.org.ua/instytut-hromadyanskoho-suspilstva/

Громадянське суспільство і влада

https://www.kmu.gov.ua/gromadskosti/gromadyanske-suspilstvo-i-vlada